Kako skinuti saharu sa zida? Korak po korap do uklanjanja bez oštećenja zida

Sigurno ste sa velikim oduševljenjem pratili kako moler nanosi jednu od najpopularnijih molerskih tehnika na vaše zidove – saharu. Međutim, sigurno su vam i preneli da se ovaj materijal teško uklanja i da proces skidanja traje malo duže. Ne mora da bude tako.

Ako ste rešili da skinete saharu i da nekom drugom tehnikom obogatite i ulepšate svoje zidove, ostanite sa nama do kraja teksta i saznajte sve korake koje bi preuzeo profesionalni moler prilikom uklanjanja sahare.

kako skinuti saharu sa zida

Sahara tehnika i njeno uklanjanje

Sahara, kao jedna od najpopularnijih molerskih tehnika, nanosi se lako ali treba biti vešt kako bi šare bile ujednačene i kako bi se dobio efekat peščanih dina Sahare. Krečenju prestoji priprema zida, pa potom nanošenje podloge, a nakon podloge masa zrnaste strukture se nanosi četkom i dobija se efekat peska ili kamenog odsjaja na zidu.

S obzirom da je u pitanju dekorativni premaz koji poseduje mineralne čestice (najčešće kvarc), pigmente i veziva, ovaj premaz je teško oštetiti i zato se ova tehnika bira kao dugotrajno rešenje.

Kad se uklanja radi nanošenja drugog zidnog premaza, treba biti pažljiv da ne dođe do oštećenja zida. Sve što je vam je potrebno je strpljenje, par alatki i vreme koje ćete odvojiti za uklanjanje sahare.

Šta je potrebno za uklanjanje sahare sa zida?

Za uklanjanje sahare sa zida biće vam potrebno:

  • Zaštitne rukavice
  • Zaštitne trake za krečenje
  • Zaštitna folija za podove
  • Raspršivač za vodu
  • Široka metalna ili kvalitetna plastična špakla
  • Sunđer
  • Brusni papir granulacije P150–P220
  • Brusilica ili polirka

 

Za uklanjanje sahare nije vam neophodna brusilica ako je nemate, ali vam za veće površine ona može drastično skratiti vreme saniranja zidova.

Kada pripremite alat, krenite sa koracima za uklanjanje.

1. Priprema prostora i zida

  • Zaštitite podove folijama ili kartonom
  • Pokrijte nameštaj i utičnice zaštitnim trakama jer ćete kvasiti zid u blizini utičnica
  • Nosite zaštitne rukavice i masku protiv prašine

  

Kada zaštitite prostor, pregledajte zid da biste utvrdili koliko je sahara slojevita i kolika joj je granulacija. Ova procena biće vam od koristi da znate koliko da nakvasite zid i koliko će napora biti potrebno da se ukloni sloj sahara premaza.

priprema zida i prostora

2. Navlažite zidove

  • Koristite sunđer ili prskalicu s toplom vodom.
  • Ravnomerno nakvasite zid, ali izbegavajte preterano kvašenje koje može oštetiti podlogu.

Koristite prskalicu sa što gušćim raspršivačem kako bi veliki broj čestica vode dopreo do zida a da ne bi dolazilo do preteranog curenja. Vodu treba da raspršite tako da zid bude ovlažen ali ne preterano mokar. Ako se vlaga brzo suši, raspršite još malo vode i obavezno ostavite da deluje 10–15 minuta kako bi sahara omekšala.

3. Uklanjanje površine premaza

Sada kada je sahara omekšala, uzmite široku špaklu (metalnu ili plastičnu). Pažljivo skidajte saharu u tankim slojevima, izbegavajući oštećenje zida. Radite odozgo prema dole i budite stpljivi, a višak premaza skidajte sa špakle uz pomoć ubrusa.

Uklanjajte polako sve dok ne skinete mineralne čestice i sloj premaza. Po potrebi ponovo nakvasite osušene delove zida, posebno ako radite leti ili u preterano zagrejanim prostorijama.

4. Brušenje površine zida

Nakon uklanjanja sahara premaza, pređite zid finim brusnim papirom (P150–P220) kako biste uklonili ostatke. Koristite brusilicu za veće površine ili polako ručno uklonite sve ostatke.

Ukoliko je zid suv, ne kvasite ga više jer brušenje sledi nakon što se vlaga osuši kako vam se za brusni papir ili šmirglu ne bi lepili ostaci premaza.

Brusite zid od vrha ka dnu i budite stpljivi. Nikako ne pritiskajte previše brusilicu i ne zadržavajte šmirglu na jednom mestu kako ne biste pravili oštećenja i udubljenja na zidu.

brusenje povrsina zida

5. Čišćenje zida i sanacija

Kada izbrusite zid, obrišite zid vlažnom krpom kako biste uklonili prašinu i preostale čestice sahare. Proverite da li je zid ravan i da li je potrebna sanacija pre nanošenja drugog premaza. Ako postoje neravnine, popunite ih glet masom i poravnajte špaklom pa ostavite da se osuši, a nakon toga ponovo izbrusite.

Posle sanacije zida, potreban vam je prajmer za novu boju ili dekorativni sloj. Ostavite zid da se dobro osuši pre sledećeg krečenja, i još jednom proverite da li ste sve dobro obrusili i uklonili sahara premaz u potpunosti.

Ukoliko imate veći sloj lepka, na tim mestima obavezno iskoristite špaklu i pažljivo uklonite lepak odozgo na dole ili obrnuto, samo ne bočno.

Kada polako uklonite sve tapete, primetićete tragove lepka, tako da i njih možete tretirati na isti način, špaklom i paročistačem.

Sada kad ste zid oslobodili tapeta, sledi reparacioni korak i priprema za narednu intervenciju na zidu.

  • Uzmite sunđer, toplu vodu i deterdžent i polako operite zid od lepka i tragova tapeta (ove tragove najčešće ostavljaju papirne tapete jer se boje lako zalepe za lepak i zid)
  • Provetrite prostoriju i ostavite da se dobro osuši zid da ne bi došlo do razvoja buđi, a potom prođite finom šmirglom za zid manje granulacije.

 

Da bi ovaj proces uspeo u potpunosti i da ne dođe do oštećenja zida, potrebno je da odvojite vreme i da ne žurite. Najbolje je da radite u manjim sekcijama i da se posvetite svakom kvadratnom metru kako ne biste ostavili lepak na zidu i ostatke tapeta.

Nakon što sve uklonite i ošmirglate ako ima potrebe, vaš zid je spreman za naredno uređivanje u vidu drugih tapeta ili neke tehnike krečenja po vašoj volji.

Zaključak

Sahara jeste predivan dekorativni premaz sa peskastom strukturom, i zato je uklanjanje posao za strpljive i sve one koji mogu da odvoje vreme za skidanje sahare.

Ako ipak smatrate da ovaj poduhvat ne biste uspeli sami ili prosto nemate vremena da odvojite, najbolje je da angažujete profesionalni tim molera koji će s lakoćom ukloniti saharu sa zida i naneti bilo koji drugi premaz.

Moleri koriste specijalne raspršivače za otapanje veziva u premazima, alate koji skidaju premaze bez oštećenja zida, tzv. žirafe i polirke za zidove koji drastično skraćuju vreme uklanjanja, zato razmislite da li je neophodno da sami otpočnete uklanjanje premaza ili da se jednostavno obratite profesionalcima i uživate u novom, perfektnom izgledu svojih zidova.

Ako vam je potrebno krečenje vašeg stana, kuće, poslovnog prostora ili uređivanje vašeg doma, pozovite nas: 060/4492-300

0 0 glasovi
Гласање за чланке
Pretplati se
Obavesti o
guest
0 Коментари
Najstarije
Najnovije Najviše glasova
Ugrađene povratne informacije
Pogledaj sve komentare