Kako skinuti tapete sa zida brzo i bez ostataka lepka?
Tapete su zaista ukras doma i njihovi fantastični dezeni zadivljuju svakog ko kroči u prostor čiji su zidovi oblepljeni tapetama. Međutim, sama pomisao na uklanjanje, na cepanje prilikom skidanja i ona tvrdokorna mesta gde lepak neće da popusti šta god da uradimo, tera nas da dva puta razmislimo da li su one pametan izbor.
Međutim, postoje trikovi koji će vam obezbediti brzo i lako uklanjanje tapeta, odjednom i bez trunke napora. Kao i u svakom molerskom poslu, važna je dobra priprema, i zato ispratite tekst do kraja i odvažite se da ulepšate dom tapetama bez razmišljanja o uklanjanju.
Kako odlepiti tapete?
Tapete, bilo da su papirne, vinilne, tekstilne, flisove, perive ili ne, moraju imati lepak kao podlogu za prijanjanje na zid. Kod postavljanja tapeta fokus na ovom lepku je zbog pravilnog nanošenja, a tokom skidanja fokus je na upotrebi tehnika na koje taj lepak reaguje i zahvaljujući kojima se on otapa i lako odvaja od zida.
U svakom slučaju, kod svih vrsta lepkova za tapete, postoje univerzalne i zajedničke tehnike koje podrazumevaju sledeće:
1. Priprema za uklanjanje tapeta
Za ovaj korak biće vam potrebno:
- Da najpre zaštitite pod, postavite zaštitnu foliju i pripremite džakove za odlaganje skinutih tapeta
- Da isključite struju na kratko jer ćete nanositi tečnost na zid blizu utičnica, zato je sigurnije da na kratko isključite napon
- Da pripremite: gumene rukavice, sunđer, špaklu, posudu za vodu, raspršivač i najboljeg asistenta prilikom uklanjanja tapeta – paročistač.
- Da napravite rastvor za skidanje tapeta
Kako se pravi rastvor za skidanje tapeta?
Najbolji rastvor je, naravno, onaj koji možete kupiti u farbari namenjen specijalno za uklanjanje tapeta. Prodavcu naglasite tip tapeta i daće vam specijalni rastvor u flašici koji koristite prema uputstvu proizvođača naznačenom na pakovanju.
S druge strane, sličan efekat se postiže i ako sami napravite rastvor. Dodajte toplu vodu i deteržent za pranje sudova, dovoljno je malo, i lepak neće moći dugo da se zadrži na zidu.
Probajte i rastvor tople vode i sirćeta. Pomešajte vodu i sirće u razmeri 1:2 i lepak će omekšati za tili čas.
Sada kada ste pripremili prostor i materijal za rad, idemo na sledeći korak.
2. Uklanjanje tapeta
U ovom koraku bitno je da budete strpljivi i da ne žurite jer nasilno uklanjanje tapeta može dovesti do oštećenja zida, tako da ćete morati da nanosite glet i popravljate dublje brazde na zidu, a dodatni troškovi vam zaista nisu potrebni.
Vodite računa da u ovom procesu ne pravite promaju, potrebno je da soba bude vlažna da se lepak ne bi sušio odmah nakon nanošenja rastvora.
Najpre zaštitite pod i isključite napon struje. Potom sipajte rastvor (napravljeni ili kupljeni) u raspršivač i naprskajte ravnomerno po čitavom zidu.
Jako dobro bi bilo da u trenutku dok je rastvor na zidu, prođete vrelom parom po vlažnim tapetama kako biste probudili rastvor i pomogli mu da što pre prodre u lepak i razgradi ga.
Paročistač će vam omogućiti da bez preteranog vlaženja zida i kvašenja prostora istopite lepak i da se on lako odvoji od zida bez ostataka. Prođite više puta po zidu sa udaljenosti od 15-20 cm i pratite gde vam se na vlažnim tapetama pokazuju istaknuti tragovi lepka, pa tretirajte baš te linije.
Nakon 10-15 minuta počnite da skidate tapete iz gornjeg ugla ka dole, i čim naiđete na otpor lepka, navlažite raspršivačem još malo i dodajte vrelu paru sa udaljenosti, pa potpomognite uklanjanje špaklom.
Ukoliko imate veći sloj lepka, na tim mestima obavezno iskoristite špaklu i pažljivo uklonite lepak odozgo na dole ili obrnuto, samo ne bočno.
Kada polako uklonite sve tapete, primetićete tragove lepka, tako da i njih možete tretirati na isti način, špaklom i paročistačem.
3. Sređivanje zida nakon uklanjanja tapeta
Sada kad ste zid oslobodili tapeta, sledi reparacioni korak i priprema za narednu intervenciju na zidu.
- Uzmite sunđer, toplu vodu i deterdžent i polako operite zid od lepka i tragova tapeta (ove tragove najčešće ostavljaju papirne tapete jer se boje lako zalepe za lepak i zid)
- Provetrite prostoriju i ostavite da se dobro osuši zid da ne bi došlo do razvoja buđi, a potom prođite finom šmirglom za zid manje granulacije.
Da bi ovaj proces uspeo u potpunosti i da ne dođe do oštećenja zida, potrebno je da odvojite vreme i da ne žurite. Najbolje je da radite u manjim sekcijama i da se posvetite svakom kvadratnom metru kako ne biste ostavili lepak na zidu i ostatke tapeta.
Nakon što sve uklonite i ošmirglate ako ima potrebe, vaš zid je spreman za naredno uređivanje u vidu drugih tapeta ili neke tehnike krečenja po vašoj volji.
Koje tapete se najlakše uklanjaju?
Kada krenete u odabir tapeta za postavljanje, imajte na umu da se najlakše uklanjaju samolepljive tapete i da za njih najčešće nisu potrebni ni vlaženje ni uklanjanje špaklom. One se jednostavno povlače sa zidova i ne ostavljaju za sobom tragove lepka.
S druge strane, i vinilne tapete su jako praktične jer se sastoje iz dva sloja. Prilikom uklanjanja, gornji sloj se lako ljušti, dok donji sloj ostaje na zidu. Donji sloj može služiti kao podloga za nove tapete ili se lako uklanja vlaženjem ukoliko želite krečenje.
Ipak, i ako volite papirne tapete, ne treba da brinete o uklanjaju. Dovoljno je da ispratite naše savete, da budete strpljivi i odvojite vreme za rad, i rezultati su neizostavni.
Na kraju krajeva, ako planirate nakon tapeta krečenje ili adaptaciju prostora, najbolje rešenje je da pozovete profesionalce jer će oni za tili čas ukloniti stare tapete i vaš zid obogatiti novim bojama i tehnikama.
Ako vam je potrebno krečenje vašeg stana, kuće, poslovnog prostora ili uređivanje vašeg doma, pozovite nas: 060/4492-300